Kalendarium

Wtorek, 2019-01-22

Imieniny: Dominiki, Mateusza

Statystyki

  • Odwiedziny: 259265
  • Do końca roku: 343 dni
  • Do wakacji: 150 dni

WYCIECZKA KLASY V

Dwudniowa wycieczka do skansenu Górniczo-Hutniczego w Leszczynie,
11-12 czerwca 2012 r.

Niedaleko Złotoryi w Leszczynie mieści się urokliwy ośrodek, otwarty w maju 2012 r., który odwiedzili uczniowie klasy V wraz z wych.  D. Winiarską i opiekunem J. Klechtą. Jest to skansen edukacyjny, w którym zgromadzono eksponaty związane z górnictwem i hutnictwem, od wczesnego średniowiecza począwszy, po czasy współczesne. Uczniowie dowiedzieli się jak dawniej wydobywano miedź i inne metale, w  jakich warunkach pracowali górnicy i hutnicy, jak działały piece wapienne. Integracyjną częścią skansenu jest ścieżka dydaktyczna „Synklina Leszczyny” z 17 stacjami o długości 3,5 km, biegnąca przez las, wzdłuż dawnych kopalni i szybów. Na terenie skansenu, gdzie zakwaterowani byli wycieczkowicze, zorganizowano mini warsztaty bicia monet oraz produkcji papieru. Interesującym było również spotkanie z zielarką p. G.A. Dudzińską, która opowiadała o leczniczych właściwościach okolicznych roślin i o tym jak wytwarza różne syropy, maści, nalewki …
Drugi dzień wycieczki poświęcony był zwiedzaniu zabytków Złotoryi, miasta sięgającego swą historią XII w. Najważniejszym obiektem była zabytkowa Kopalnia Złota, najstarsza w Polsce sieć korytarzy, o długości 100m., drążonych 30m. pod ziemią.
Zabytkowe centrum Złotoryi, pięknie odrestaurowane, szczyci się wieżą widokową kościoła Św. Mikołaja,
w której znajduje się m.in. biblioteka łańcuchowa z XVI w. słynnego na całą Europę Środkową Gimnazjum Humanistycznego. Umocowane do regału księgi mieściły się w wieży do 1939 roku. Uczniowie zwiedzili też muzeum Złotnictwa i minerałów, spacerowali ścieżką św. Jadwigi.