Kalendarium

Wtorek, 2019-01-22

Imieniny: Dominiki, Mateusza

Statystyki

  • Odwiedziny: 259275
  • Do końca roku: 343 dni
  • Do wakacji: 150 dni

BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

 

Pierwszy Bal Wszystkich Świętych w naszej gminie


W południe 29 października br. sala gimnastyczna w Szkole Podstawowej im. Wandy Chotomskiej w Łagowie zapełniła się bardzo liczną grupą „świętych postaci”. Wśród  nich dostrzec można było Św. Jana Pawła II, św. Maksymiliana, św. Barbarę, św. Martynę, św. Jadwigą, św. Jerzego, licznych aniołów i wiele, wiele innych postaci... Czyżby w Łagowie dokonał się cud i święci zstąpili z nieba? Nie! To uczniowie naszej szkoły przebrani za święte księżniczki i królów, świętych rycerzy i zakonników, święte dziewczęta i chłopców przybyli na Bal Wszystkich Świętych, zorganizowany po raz pierwszy w naszej szkole.

Pięknie, kolorowo przystrojona sala gimnastyczna stała się na całe środowe popołudnie prawdziwą salą balową. Nic jednak nie zapowiadało, że będzie to „bal nad bale, taki co się pamięta latami...”. Od kilku lat pojawia się bowiem w Polsce trend na to, by dzieci brały udział raczej w obchodach tzw. „Halloween”! A przecież jest to zwyczaj zupełnie obcy naszej kulturze i tradycji chrześcijańskiej. Atmosfera „Halloween” próbuje zakpić sobie ze zmarłych, wyśmiewa i parodiuje życie pozagrobowe, i zachęca dzieci, by przebierać się za postaci i stwory ze swej natury złe (diabły, duchy, demony, czarownice, wampiry itp.).

Celem zaś Balu było ukazanie prawdziwej radości człowieka, który ma nadzieję, by po śmierci znaleźć się w niebie. Była to także okazja, by dzieci bliżej poznały wiele naprawdę ciekawych postaci świętych, dlatego na Balu oprócz pełnych energii i radości chrześcijańskich tańców i zabaw, przygotowane były konkursy, zagadki i quizy o świętych.

I trzeba przyznać, że tak rozbawionych i radosnych dzieci, jak te, które uczestniczyły w Balu, nie widuje się zbyt często. Uśmiech z ich ust nie schodził ani na chwilę. Po Balu zaś, choć zmęczeni, pytali, kiedy następny...

Na uwagę zasługuje jeszcze fakt, że w organizację Balu bardzo chętnie włączyli się rodzice naszych uczniów. Wraz z dziećmi przygotowali piękne i pomysłowe stroje, pomogli namalować wizerunki świętych, które ubarwiły salę balową, a także przygotowali pyszny poczęstunek, który niewątpliwie był słodką ucztą balową.


Wodzirejami Balu i jego organizatorami byli Izabela Adamowicz - wychowawczyni oddziału przedszkolnego oraz Wojciech Dobrołowicz - katecheta.