Niedziela, 2018-05-27

Jesteś tutaj: Start / Wydarzenia / DZIEŃ PAPIESKI

DZIEŃ PAPIESKI

I Szkolny Dzień Papieski w Szkole Podstawowej w Łagowie

„Bóg (...) pragnie, aby wszyscy byli święci! Młodzi Przyjaciele, miejcie świętą ambicję być świętymi...” – te słowa skierowane przez Jana Pawła II do młodzieży w Orędziu na XV Światowe Dni Młodzieży stały się myślą przewodnią montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez uczniów Dnia Papieskiego, który dnia 16 kwietnia 2014 r. odbył się w Szkole Podstawowej im. Wandy Chotomskiej w Łagowie.

W recytowanych tekstach, wyśpiewanych słowach i przedstawionych obrazach ukazane zostały najważniejsze chwile z życia niezwykłego Człowieka – bł. papieża Jana Pawła II. Chwile, które dzisiaj określamy jako Jego drogę do świętości. Program artystyczny to tylko jedna z części uroczystego spotkania.

Kolejną częścią było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Bł. Jan Paweł II i dzieci” oraz „Droga świętości Jana Pawła II”, a także konkursu na najładniejszy album papieski. Wszystkie prace można było podziwiać na przygotowanych wystawach, które wraz z licznymi książkami, albumami i plakatami miały zachęcić uczniów do poznawania życia, wielkiego dzieła i świętości polskiego papieża. Okazją do tego była także projekcja filmu animowanego „Jan Paweł II – historia papieża Polaka”.

Druga część spotkania odbywała się w specjalnie przygotowanej na tę okazję Papieskiej Kawiarence, gdzie każdy z uczestników spotkania mógł wsłuchać się w słowa Jana Pawła II i zjeść słynną papieską kremówkę.

Naszą szkolną uroczystość uświetnili swoją obecnością wspaniali Goście i Przyjaciele naszej Szkoły: ks. kanonik Marian Oleksy - wicedziekan dekanatu Zgorzelec, ks. kanonik Stanisław Polonis - Proboszcz łagowskiej Parafii, pani Janina Słabicka - Przewodnicząca Rady Gminy Zgorzelec, pani Małgorzata Dzięcielska - Naczelnik Wydziału Oświaty, Promocji i Rozwoju Gminy  Zgorzelec, pani Grażyna Liszka - Sołtys wsi Łagów oraz Przewodnicząca Rady Rodziców - pani Anna Kobzik -Winnicka.

Spotkanie to wpisało się w zainicjowany w szkole program edukacyjny, którego celem jest poznawanie nauki Jana Pawła II i kultywowanie pamięci o tym jednym z największych Polaków. Dorasta już pierwsze pokolenie, które nie poznało Papieża Polaka za jego życia. Tym większa potrzeba, aby nieustannie przybliżać postać wielkiego Rodaka i czerpać z głębi Jego myśli i nauczania. Ma On bowiem ogromne zasługi dla naszej Ojczyzny i dla każdego z nas. Projekt ten wpisał się na stałe w kalendarz uroczystości szkolnych i będzie co roku kontynuowany.

Termin realizacji tego projektu nie był przypadkowy. Już niebawem, 27 kwietnia br. w Watykanie, papież Franciszek dokona kanonizacji bł. Jana Pawła II, czyli ogłosi Go świętym.

Dzień ten to niewątpliwie ważna historyczna data, do przeżycia której nasi uczniowie dobrze się przygotowali.

Uczniowie naszej szkoły, dzięki przychylności pani Dyrektor oraz zaproszeniu skierowanym przez przybyłych Gości, mieszkańcom Łagowa, Trójcy, Gronowa, a nawet Zgorzelca swoim występem przypomną życie i dzieło bł. Jana Pawła II oraz pomogą dobrze przeżyć Jego kanonizację. Inicjatorem wszystkich opisanych działań jest katecheta – pan Wojciech Dobrołowicz.