Wtorek, 2018-05-22

Imieniny: Emila, Neleny

• Odwiedziny: 209435

WSPÓŁPRACA Z MITTELSCHULE

Po raz pierwszy w tym roku szkolnym, 17 pażdziernika, grupa uczniów z VI klasy spotkała się z kolegami z zaprzyjaźnionej Mittelschule w Goerlitz. Celem spotkania było m.in. poznanie historii jednego z najciekawszych zabytków Goerlitz –Dicken Turm, wieży o niezwykle grubych murach (stąd jej nazwa), która pełniła w średniowieczu funkcję więzienia dla kobiet podejrzanych o czary oraz  miejsca którego obserwowano miasto i okolice. W jej górnej kondygnacji mieszkały dwie rodziny nieustannie obserwujące czy nie wybuchł pożar lub czy do bram miasta nie zbliżają się obce wojska. Ich  ważnym zadaniem było wszczynanie alarmu w razie zagrożenia. Spotkanie  było też okazją do spaceru po Goerlitz w kierunku Zgorzelca do Miejskiego Domu Kultury. Niemieccy uczniowie pod opieką Birgit Voigtlaender i ich polscy  rówieśnicy z nauczycielkami Danutą Winiarską i Joanną Klechtą poznali historię budynku MDK i ważne wydarzenia z tym związane od czasów niemieckich dopowojennych.                                                           Młodzi ludzie mieli też okazję obejrzeć m.in. wystawę starych fotografii  zgorzeleckich Greków  i  cząstkę  tzw. skarbu głogowskiego, w tym monet średniowiecznych.